تصویر پست

شرح خدمات BIM

شرح خدمات BIM

پیاده سازی سیستم بیم (BIM)

در مراحل: 

الف: طراحی

ب: ساخت

ج: پسا ساخت (مدیریت تعمیر و نگهداری، مدیریت بهره برداری، و تبلیغات و بازاریابی)

مدلسازی اطلاعات ساختمان، خدمات و اهداف آن

بیم (BIM) چیست؟

مدلسازی اطلاعات ساختمانی (بیم – BIM) یکی از امیدبخش ترین پیشرفتهای صنعت ساختمان اعم از معماری، مهندسی و ساخت است. به وسیله ی این متدولوژی یک یا چند مدل عینی دیجیتالی از ساختمان تهیه می شود. این مدلها از طراحی فازهای مختلف پروژه حمایت می کنند و امکان تجزیه و تحلیل و کنترل بهتری را نسبت به روشهای دستی پیشین فراهم می نماید. این مدلهای کامپیوتری شامل تمامی اطلاعات لازم هندسی و غیرهندسی مانند قیمتها، انرژی، زمان ساخت، نحوه نصب و راه اندازی، طول عمر، نحوه استفاده و غیره است.

 

مدلسازی و پیاده سازی اطلاعات ساختمان 

 

شرح خدمات BIM

همچنین بیم قادر است بسیاری از فعالیتهایی را که در زمان ساخت یک ساختمان ملزوم آن است در خود بگنجاند، مانند پایه ریزی شرایطی برای طراحی و ساخت بخشهای جدید، تغییرات نقشها و ارتباطات میان دست اندرکاران پروژه و مسایل مربوط به بهره برداری و نگهداری از ساختمان. اگر بیم به خوبی در یک پروژه پیاده شود، می تواند فرآیند طراحی و ساخت را هر چه بیشتر یکپارچه می سازد و نتایج بهتری چه به لحاظ هزینه کرد و طول مدت ساخت و چه در مدیریت بهره برداری از آن در طول عمر مفید آن حاصل خواهد شد.

بیم به بازنگری فناوری اطلاعات، در ایجاد و مدیریت چرخه عمر ساختمان کمک می‌کند. سهام‌داران، دست‌اندرکاران و سرمایه‌گذاران در تمام بخش‌های املاک و مستغلات، مالی، تمام مراحل معماری، مهندسی و ساخت (AEC)؛ تولید و مونتاژ؛ نگهداری تجهیزات؛ بهره‌برداری و برنامه‌ریزی؛ ضوابط و مقررات؛ مدیریت؛ و پایداری، در طول عمر مفید ساختمان مؤثر هستند. با گسترش مسائل و محدودیت‌های مربوط به محیط‌زیست، پایداری و امنیت، نیاز به اطلاعات زیرساختی، اساسی و قابل استفاده مجدد و قابل بازنگری، احساس می‌شود. این اطلاعات باید غنای بیشتری نسبت به آنچه که مورد استفاده تأمین‌کنندگان خدمات و تولیدات صنعتی است، داشته باشند.  نخستین مسئولان، یعنی نهادهای حکومتی و دیگر سازمان‌های مسئول نیز به این اطلاعات نیاز دارند.

شرح خدمات BIM

برای دریافت اطلاعات کامل بیم توسط ستاوند پاژ و شرح خدمات این مجموعه ، کلیک کنید:

شرح خدمات BIM به همراه نمونه های موردی

بـعـدی
هاستل چیست؟